Faworki
Faworki
Super UserSzukasz przepisu na najlepsze faworki? Przygotowana receptura jest bez jajek, dzięki której każdy przygotuje przepyszne, słodkie i chrupiące chruściki na tłusty czwartek!
SKŁADNIKI
- mąka pszenna – 300 g
- sól – 1 szczypta
- olej – 2 łyżki
- ocet spirytusowy (opcjonalnie: czysty spirytus lub wódka) – 1 łyżka
- ciepła woda – 4 łyżki
- wegańska śmietana – 4-5 łyżek
- olej rzepakowy – 1 l (do smażenia faworków)
- cukier puder – do oprószenia faworków
-
PRZYGOTUJ:
- sitko o drobnych oczkach
- wałek
- radełko do ciasta lub ostry nóż
- materiałową ściereczkę
- łyżkę cedzakową
- ręcznik papierowy
ETAPY:
KROK 1: ŁĄCZYMY SKŁADNIKI CIASTA
Mąkę przesiewamy do miski przez sitko o drobnych oczkach. Dodajemy sól. Dodajemy mokre składniki ciasta: ciepłą wodę, olej, wegańską śmietanę i ocet spirytusowy.
KROK 2: WYRABIAMY CIASTO
Składniki mieszamy, a następnie całość wyrabiamy dłońmi na gładkie, jednolite ciasto. Docelowo jego konsystencja powinna przypominać konsystencję ciasta na makaron – dość twardego, ale elastycznego.
KROK 3: TŁUCZEMY CIASTO WAŁKIEM
Wyrobione ciasto formujemy w kulę i uderzamy z każdej strony wałkiem przez ok. 15 minut. Dzięki temu upieczone faworki będę lekkie i kruche.
Ciasto owijamy folią spożywczą i przekładamy do lodówki na ok. 30 minut.
KROK 4: ROZGRZEWAMY OLEJ
Olej mocno rozgrzewamy w głębokim garnku.
KROK 5: FORMUJEMY FAWORKI
Ciasto dzielimy na 2 części. Każdą z nich cienko rozwałkowujemy na blacie. Ciasta nie podsypujemy mąką – jej dodatek mógłby spowodować strzelanie rozgrzanego oleju podczas smażenia.
Rozwałkowany placek ciasta kroimy wzdłuż na paski o szerokości 4 cm za pomocą radełka lub ostrego noża. Długie paski kroimy na skos, tak by uzyskać krótsze paski o długości ok. 10 cm. Pośrodku każdego paska tworzymy podłużne nacięcie.
Przez nacięcie przeciągamy krótszy brzeg faworka. Faworki zaplatamy i formujemy, nadając każdemu zgrabny kształt. Ulepione faworki odkładamy na materiałową ściereczkę.
KROK 6: SMAŻYMY WAWORKI
Faworki ostrożnie przekładamy na mocno rozgrzany, głęboki tłuszcz. Smażymy je partiami (po 3-4 sztuki), by nie obniżyć temperatury oleju.
Gdy faworki nabiorą złotego koloru, wyławiamy je za pomocą łyżki cedzakowej i odsączamy z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
KROK 7: PODAJEMY FAWORKI
Faworki przekładamy na talerz i oprószamy cukrem pudrem przesianym przez sitko o drobnych oczkach.
SMACZNEGO!!!!