Śląskie Pieczonki Z Kociołka
Śląskie Pieczonki Z Kociołka
Super UserKociołek pełen sycących rozmaitości, czyli pieczonki, to regionalna potrawa popularna na Śląsku i w okolicach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Świetna alternatywa dla dań z grilla, idealna, gdy planujesz gotowanie na świeżym powietrzu!
SKŁADNIKI
- wędzony boczek surowy (w kawałku) – 500 g
- wędzona kiełbasa wiejska – 250 g
- świeża kapusta biała – 1 mała główka
- ziemniaki – 1 kg
- cebula – 2 szt.
- kefir – 400 g
- smalec – 2 łyżki + niewielka ilość do wysmarowania kociołka
- kapusta kiszona – 100-150 g
- suszony majeranek – 3 łyżki
- grubo mielony pieprz czarny – 1 łyżeczka
- sól – do podania
- mielona ostra papryka – 1 łyżeczka
- napar z liści laurowych lub woda – do podlewania pieczonek
-
PRZYGOTUJ:
- żeliwny kociołek z pokrywką
ETAP:
-
KROK 1: KROIMY SKŁADNIKI PIECZONEK
Skórę boczku odkrawamy, a boczek kroimy w dużą kostkę lub na większe kawałki, które będą dobrze wyczuwalne w pieczonkach. Kiełbasę i umyte, nieobrane ziemniaki kroimy w grube plastry o szerokości ok. 1-2 cm. Cebulę kroimy w grubą kostkę lub na większe, nieregularne kawałki.
Kapustę obieramy z wierzchnich liści, a kolejne odcinamy od głąba tak, by powstały z nich spore łódeczki – wykorzystamy je do wyłożenia nimi dna i boków kociołka oraz do przykrycia dania przed zamknięciem kociołka. Potrzebujemy ok. 8-10 liści (ich liczba może się zmienić w zależności od średnicy i objętości kociołka).
Pozostałą część kapusty kroimy w grubą kostkę.
KROK 2: UKŁADAMY WARSTWAMI SKŁADNIKI
Składniki układamy warstwami: dno kociołka i jego ściany smarujemy smalcem, ⅓ liści kapusty układamy na dnie kociołka, a następnie wykładamy na nie pierwszą warstwę pokrojonego boczku. Na warstwie boczku układamy pokrojone ziemniaki, pokrojoną świeżą kapustę, kiszoną kapustę z sokiem, cebulę i pokrojoną kiełbasę.
Całość doprawiamy majerankiem, ostrą papryką i pieprzem.
Boki kociołka wykładamy ⅓ liści kapusty (liście mogą wystawać z kociołka – ważne, by zabezpieczały ścianki naczynia). Powtarzamy układanie warstw pokrojonych składników. Kociołek wypełniamy nimi obficie. Całość ponownie doprawiamy majerankiem, ostrą papryką i pieprzem.
Dodajemy 2 łyżki smalcu i napar z liści laurowych lub wodę. Na wierzchu układamy pozostałe liście kapusty. Kociołek nakrywamy pokrywką i mocno dociskamy nią składniki.
KROK 3: DUSIMY PIECZONKI
Nad dogaszonym ogniem ustawiamy kociołek i dalej nad żarem dusimy w nim pieczonki, co jakiś czas dokładając drewna, by podtrzymać żar. Pieczonki dusimy ok. 1,5-2 godzin – do miękkości ziemniaków.
Kociołek możemy otwierać w trakcie duszenia, by kontrolować stopień wypieczenia składników i sprawdzać, czy liście kapusty nie przypiekają się za mocno. Podczas duszenia co jakiś czas podlewamy pieczonki naparem laurowym lub wodą.
KROK 4: PODAJEMY PIECZONKI
Gotowe pieczonki wykładamy na talerze tak, by znalazły się na nich składniki z każdej warstwy. Jeśli liście kapusty nie są zbyt mocno przypieczone, również nadają się do spożycia. Pieczonki podajemy z kefirem.
- SMACZNEGO!!!