Copyright 2024 - Custom text here

1. Kupiłaś kiść bananów, ale prawdopodobnie nie zjesz ich w ciągu jednego czy dwóch dni? Te owoce szybko ciemnieją i stają się mało estetyczne i smaczne. Rada jest prosta – owiń miejsce, w którym spotykają się ich ogonki folią spożywczą. Zachowają swoją świeżość nawet kilka dni dłużej.

2. Awokado coraz śmielej wkracza do naszej kuchni, ale nie bardzo wiemy, jak rozpoznać, który owoc jest najlepszy. Wystarczy zdrapać pozostałość po ogonku, na którym rósł owoc, by sprawdzić jego świeżość. Jeśli pojawi się jasne miejsce, wtedy jest dobry. Zbyt ciemny kolor oznacza, że awokado jest przejrzałe i raczej kiepsko smakuje.

3. Coraz częściej wykorzystujemy także świeże kokosy. Zazwyczaj interesuje nas wyłącznie biały, twardawy miąższ. Co zrobić z mleczkiem, które znajduje się w środku? Absolutnie nie należy go wylewać! To rodzaj oleju, który możesz wykorzystać do gotowania. Nie spala się tak szybko, jak inne tłuszcze. Na dodatek sprawdza się również jako... kosmetyk. Odżywia włosy i suchą skórę.

4. Kupiłaś lub przygotowałaś ciasto biszkoptowe, które planujesz przełożyć kremem lub owocami, ale chcesz to zrobić dopiero kolejnego dnia? Spokojnie. Wystarczy położyć na nim kromkę chleba, by ciasto zachowało swoją wilgotność.

5. Nie ma zdrowszej przekąski od suszonych owoców. Problem w tym, że te kupione w sklepie są zazwyczaj dość drogie, a na dodatek zawierają w sobie sporo cukru. Na szczęście owoce można wysuszyć w domu. Wystarczy wsadzić je do piekarnika rozgrzanego do 50-70 stopni. Nie jest to jednak krótki proces. Śliwki, gruszki, banany, jabłka czy morele potrzebują ok. 6 godzin. Truskawki czy brzoskwinie – nawet 12.

6. Nawet najlepszej gospodyni może się przydarzyć, że woda z garnka wykipi i zaleje całą kuchenkę. Jest na to prosty sposób. Sprawdzoną metodą jest położenie na naczyniu drewnianej łyżki.

7. Albo przechować porwaną zieloną sałatę lub mix sałat do następnego dnia, wystarczy przykryć je kawałkiem papierowego ręcznika i owinąć miskę folią spożywczą. Sałata będzie świeża i chrupiąca.

8. Kupiłaś na promocji sporo mielonej wołowiny i chcesz ją w wygodny sposób przechować w zamrażalniku? Jeśli zamrozisz całość w jednym opakowaniu, wtedy następnym razem będziesz musiała wszystko rozmrozić. Trudno będzie ją wcześniej podzielić. Jest na to rada – włóż mięso do podłużnego worka i podziel na mniejsze części przed zamrożeniem.

9. Ile czasu można przechowywać mrożone pokarmy? Kiełbasa i inne produkty mięsne nie powinny spoczywać w zamrażalniku dłużej, niż 1-2 miesiące. Ryba – 2-6 miesięcy, dania garmażeryjne (krokiety, hamburgery itp.) - 3-4 miesiące, stek i inne fragmenty mięsa – od 6 mies. do 1 roku. Kurczak – 1 rok, podobnie jak bochenek chleba, warzywa i owoce.

10. Jogurt naturalny to naprawdę świetny dodatek do wielu dań. Jeśli w przepisie widnieje kostka masła, kubek śmietany lub słoik majonezu, spokojnie możesz sobie pozwolić na małe oszustwo... Zastosuj 1/2 lub 3/4 wymaganego składnika, a resztę objętości uzupełnij znacznie mniej kalorycznym i tłustym jogurtem. Potrawa nie straci na wartości, a będzie o wiele zdrowsza.

f t g