Copyright 2024 - Custom text here
1.Sprzątaj od lewej do prawej i z góry na dół + zasady sprzątania

Sprzątanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to klucz do tego, by uniknąć poprawek i cofania się, bo pominęliśmy jakieś miejsce. Być może myślicie, że to zbędny punkt, ale to właśnie on jest najważniejszy, gdy chodzi o sprawne porządki. Do tego sprzątanie z góry na dół. Często spotykam się z przekonaniem, że najpierw powinniśmy odkurzyć a dopiero po tym, zabrać się za wycieranie kurzy z mebli. No cóż, jeśli chcemy uniknąć dwukrotnego odkurzania czy czyszczenia tej samej powierzchni, to lepiej jednak zacząć od góry.

2.Sprzątaj od lewej do prawej i z góry na dół + zasady sprzątania

Sprzątanie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to klucz do tego, by uniknąć poprawek i cofania się, bo pominęliśmy jakieś miejsce. Być może myślicie, że to zbędny punkt, ale to właśnie on jest najważniejszy, gdy chodzi o sprawne porządki. Do tego sprzątanie z góry na dół. Często spotykam się z przekonaniem, że najpierw powinniśmy odkurzyć a dopiero po tym, zabrać się za wycieranie kurzy z mebli. No cóż, jeśli chcemy uniknąć dwukrotnego odkurzania czy czyszczenia tej samej powierzchni, to lepiej jednak zacząć od góry.

 3.Nie łącz czyszczenia z poskromieniem bałaganu

Bałagan – to rzeczy nieodłożone na swoje miejsce, ubrania rozrzucone byle gdzie, blaty zastawione przydasiami. Najlepiej rozdzielić te czynności i wykonywać po sobie. Najpierw odkładamy rzeczy na miejsce, później zabieramy się za czyszczenie. Tak naprawdę najlepiej odkładać rzeczy na miejsce od razu i tę pierwszą część mieć zawsze z głowy!

4. Zaplanuj czas na sprzątanie

Wyznaczenie bloku czasowego sprawia, że łatwiej się zmobilizować i wiemy, że mamy sprzątać, np. tylko 30 czy 15 minut. To nie brzmi tak strasznie, prawda?

5.Używaj do sprzątania obu rąk

Jedną ręką rozprowadzaj środek do czyszczenia, drugą przecieraj powierzchnię szmatką. Jedną ręką wycieraj kurz, a drugą podnoś przedmioty.

6.Odkurzacz włącz do gniazdka, z którego dotrzesz do każdego pomieszczenia

Albo zainwestuj w długi kabel lub przedłużacz. Zaczęłam ten trik stosować już na poprzednim mieszkaniu i realnie odczułam, że odkurzam krócej o kilka minut. Niby nie dużo, ale jednak składa się na całość.

7. Miej pod ręką ściereczkę spryskaną płynem do mycia szyb

Dzięki temu szybko wytrzemy wszystkie szklane części mebli oraz sprzęty RTV i meble na wysoki połysk.

8.Nie włączaj telewizora

Bo zamiast sprzątać, będziemy oglądać telewizję. Oglądanie filmików na YT też odpada, bo skupiamy się na czymś innym i czas poświęcony na sprzątanie wydłuża się o 50%! Lepiej włączyć dynamiczną muzykę.

 9.Wyloguj się

Powiadomienia na telefonie to też zło i tak łatwo potrafią odciągnąć od tego, co mamy do zrobienia!

10.Mądry multitasking

Jeśli podczas sprzątania musimy, np. odebrać telefon, to włączymy tryb głośnomówiący i wykorzystajmy czas na rozmowę na proste czynności jak np. włożenie naczyń na zmywarki czy starcie kurzu.

1. Kupiłaś kiść bananów, ale prawdopodobnie nie zjesz ich w ciągu jednego czy dwóch dni? Te owoce szybko ciemnieją i stają się mało estetyczne i smaczne. Rada jest prosta – owiń miejsce, w którym spotykają się ich ogonki folią spożywczą. Zachowają swoją świeżość nawet kilka dni dłużej.

2. Awokado coraz śmielej wkracza do naszej kuchni, ale nie bardzo wiemy, jak rozpoznać, który owoc jest najlepszy. Wystarczy zdrapać pozostałość po ogonku, na którym rósł owoc, by sprawdzić jego świeżość. Jeśli pojawi się jasne miejsce, wtedy jest dobry. Zbyt ciemny kolor oznacza, że awokado jest przejrzałe i raczej kiepsko smakuje.

3. Coraz częściej wykorzystujemy także świeże kokosy. Zazwyczaj interesuje nas wyłącznie biały, twardawy miąższ. Co zrobić z mleczkiem, które znajduje się w środku? Absolutnie nie należy go wylewać! To rodzaj oleju, który możesz wykorzystać do gotowania. Nie spala się tak szybko, jak inne tłuszcze. Na dodatek sprawdza się również jako... kosmetyk. Odżywia włosy i suchą skórę.

4. Kupiłaś lub przygotowałaś ciasto biszkoptowe, które planujesz przełożyć kremem lub owocami, ale chcesz to zrobić dopiero kolejnego dnia? Spokojnie. Wystarczy położyć na nim kromkę chleba, by ciasto zachowało swoją wilgotność.

5. Nie ma zdrowszej przekąski od suszonych owoców. Problem w tym, że te kupione w sklepie są zazwyczaj dość drogie, a na dodatek zawierają w sobie sporo cukru. Na szczęście owoce można wysuszyć w domu. Wystarczy wsadzić je do piekarnika rozgrzanego do 50-70 stopni. Nie jest to jednak krótki proces. Śliwki, gruszki, banany, jabłka czy morele potrzebują ok. 6 godzin. Truskawki czy brzoskwinie – nawet 12.

6. Nawet najlepszej gospodyni może się przydarzyć, że woda z garnka wykipi i zaleje całą kuchenkę. Jest na to prosty sposób. Sprawdzoną metodą jest położenie na naczyniu drewnianej łyżki.

7. Albo przechować porwaną zieloną sałatę lub mix sałat do następnego dnia, wystarczy przykryć je kawałkiem papierowego ręcznika i owinąć miskę folią spożywczą. Sałata będzie świeża i chrupiąca.

8. Kupiłaś na promocji sporo mielonej wołowiny i chcesz ją w wygodny sposób przechować w zamrażalniku? Jeśli zamrozisz całość w jednym opakowaniu, wtedy następnym razem będziesz musiała wszystko rozmrozić. Trudno będzie ją wcześniej podzielić. Jest na to rada – włóż mięso do podłużnego worka i podziel na mniejsze części przed zamrożeniem.

9. Ile czasu można przechowywać mrożone pokarmy? Kiełbasa i inne produkty mięsne nie powinny spoczywać w zamrażalniku dłużej, niż 1-2 miesiące. Ryba – 2-6 miesięcy, dania garmażeryjne (krokiety, hamburgery itp.) - 3-4 miesiące, stek i inne fragmenty mięsa – od 6 mies. do 1 roku. Kurczak – 1 rok, podobnie jak bochenek chleba, warzywa i owoce.

10. Jogurt naturalny to naprawdę świetny dodatek do wielu dań. Jeśli w przepisie widnieje kostka masła, kubek śmietany lub słoik majonezu, spokojnie możesz sobie pozwolić na małe oszustwo... Zastosuj 1/2 lub 3/4 wymaganego składnika, a resztę objętości uzupełnij znacznie mniej kalorycznym i tłustym jogurtem. Potrawa nie straci na wartości, a będzie o wiele zdrowsza.

f t g